ניהול הבטיחות
בעבודה
צור קשר
מאמרים
פרוייקטים
גלריות
דפי מידע לממונה
הדרכות
פרופיל
ראשי
יציבה נכונה

מאת: מאיו קליניק

הידעתם שיציבה לא טובה היא אחד הגורמים השכיחים ביותר לכאבי גב? עמוד השדרה שלכם הוא חזק ויציב כשאתם מקפידים על יציבה נכונה. אבל כשאתם רוכנים וניצבים באופן מרושל, מרכז הכובד של הגוף שלכם זז. השרירים והרצועות בגב נאבקים כדי לשמור על שיווי המשקל, והמאמץ והמתח כתוצאה מכך עלולים לגרום לכאבי גב. אם מכאבי גב כרוניים, יציבה בריאה תסייע לכם להרפות את שרירי הגב ולהפחית את הכאב.
עמוד השדרה. לעמוד השדרה יש שלוש עקומות נורמאליות: עיקול פנימה (קיעור) בצוואר, עיקול החוצה (קימור) בחוליות החזה בגב העליון וקיעור בחוליות המותניים בגב התחתון. יציבה לא נכונה מובילה לשינויים בעיקולים הנורמאליים של עמוד השדרה, מה שעלול לגרום לכיווץ מוגבר של השרירים ולכאבים.
עמדו ישר. כשאתם עומדים, הקפידו שהכתפיים יהיו משוכות לאחור והראש גבוה. נסו לא להטות את הראש קדימה, אחורה או לצדדים. משכו פנימה את הבטן ואת הישבן והכניסו את הסנטר. ודאו שהברכיים שלכם משוחררות ולא נעולות. שמרו שמשקל הגוף שלכם יהיה מאוזן ומחולק בצורה שווה בין שתי הרגליים.
מבחן הקיר. תוכלו לבחון את היציבה שלכם בעזרת מבחן הקיר. עמדו עם הגב כנגד קיר, כשכפות רגליכם במרחק 5-10 ס"מ מהקיר. הראש, השכמות והישבן צריכים לגעת בקיר. הושיטו יד אחת אחורנית והניחו את כף היד בצורה שטוחה על הקיר. החליקו את היד מאחורי הקיעור בגב התחתון. צריך להיות מרווח בעובי של כף יד בין הגב שלכם לקיר. אם המרווח גדול יותר, כווצו את שרירי הבטן שלכם. הכיווץ צריך לשטח את הקיעור בגב שלכם וללחוץ בעדינות את הגב כנגד כף היד שלכם. אם הרווח קטן מדי, קשתו את הגב במידה מספקת כדי שהיד שלכם תתאים בנוחות לרווח שמאחוריכם. התרחקו מהקיר בזמן שאתם שומרים על היציבה הזאת. אחר כך חזרו לקיר כדי לבדוק אם הצלחתם לשמור על היציבה. שמרו בעזרת התרגיל הזה על יציבה טובה במהלך הפעילות היומיומית שלכם.
ישיבה על כיסא. יציבה מאוזנת בזמן הישיבה נועדה לשמור ששרירי הצוואר, הכתפיים והגב העליון יהיו רפויים. כדי לפתח יציבות ישיבה מאוזנת תצטרכו להתאמן. ראשית, בחרו כיסא שמתאים לגובה שלכם: לא גבוה מדי ולא נמוך מדי, תצטרכו להניח את כפות הרגליים על הדום. כיסא נוקשה, ישר וזקוף יכול לעזור לשמור טוב יותר על תנוחת ישיבה נכונה, ולעיתים הוא אף נוח יותר מכיסא משוחרר. אתם צריכים להרגיש נוח כשאתם יושבים וכפות הרגליים מונחות שטוחות על הרצפה או על הדום. ודאו שהברכיים מכופפות בזווית הנכונה (90 מעלות), וכן שהברכיים כמעט באותו גובה כמו הירכיים. אם הכיסא לא מספק את התמיכה המתאימה, הניחו כרית קטנה או מגבת מגולגלת כדי לתמוך בקיעור של הגב התחתון. מתחו את הקודקוד לכיוון התקרה. אספו את הסנטר מעט פנימה. החזיקו את הגב העליון ואת הצוואר ישרים, אבל שיהיה לכם נוח. שמרו על כתפיים משוחררות – לא מוגבהות, מעוגלות או משוכות אחורנית.
כתפיים ישרות. שימו לב לתנוחה שבה הכתפיים שלכם נמצאות בזמן שאתם יושבים על כיסא או עומדים. זריקה, שמיטה או גלגול הכתפיים קדימה מקצרים את שרירי החזה ומפחיתים את הגמישות שלהם, מצב שמכונה קיפוזיס או גבנון. אם הכתפיים שלכם משוכות יותר מדי לאחור, אתם יכולים לפתוח לורדוזיס (קימרת הגב), מצב שבו הבטן בולטת מדי החוצה והישבן בולט מדי אחורנית.
בדקו את ההשתקפות שלכם. עמדו מול המראה כדי לבדוק אם אתם מחזיקים את הכתפיים שלכם בצורה ישרה, או שאלו חבר אם הכתפיים שלכם צריכות להיות כמו בתמונה שלפניכם. אתם עשויים לגלות שזה קשה לביצוע, במיוחד אם אתם יושבים פרקי זמן ארוכים כדי לקרוא או לעבוד במחשב.
אתם מכירים את הבעיות שיציבה לא נכונה יכולה לגרום. רוצים קצת חדשות טובות? רוב האנשים יכולים להימנע מהבעיות שנגרמות כתוצאה מיציבה לא נכונה. יתר על כן, ניתן לשפר את המצב בכל גיל. שוחחו עם הרופא שלכם אם אתם מודאגים בנוגע ליציבה שלכם.
מקור: מאיו קליניק
ידיעות אחרונות, רק בריאות, 31.10.04
חזרה לעמוד קודם
ראשי
חוקים ותקנות
פורום בטיחות
חקירת תאונות
חידושים
אתרי בטיחות
ספקים
הורדת קבצים
צור קשר
מספר הכניסות שהיו באתר 175745 כל הזכויות שמורות ©האתר נבנה על ידי אפריקום מערכות