ניהול הבטיחות
בעבודה
צור קשר
מאמרים
פרוייקטים
גלריות
דפי מידע לממונה
הדרכות
פרופיל
ראשי
תאונות נפילה מגובה

מאת: nfc

בכל שנה נהרגים 29 עובדים כתוצאה מתאונות נפילה מגובה
כך מסר אגף הפיקוח על העבודה במשרד התעשייה המסחר והתעסוקה; בעקבות כך יחל פרויקט ארצי בנושא עבודה בטוחה בגובה, תחת הסיסמא: "שמת לב איך אתה עובד? נפילה מגובה תעלה לך ביוקר"

במהלך 7 השנים האחרונות נהרגו בממוצע בכל שנה 29 עובדים וכ-8,000 נפגעו כתוצאה מתאונות שונות של נפילה מגובה.
כך עולה מנתונים שמסר אגף הפיקוח על העבודה במשרד התעשייה המסחר והתעסוקה.

מהנתונים עוד עולה, כי במהלך חודש אוקטובר 2004 נהרגו שישה עובדים כתוצאה מנפילה מגובה במהלך עבודתם. כמו-כן, בכל שנה נגרם למשק הישראלי אובדן של למעלה מ-370,000 ימי עבודה כתוצאה מנפילות אלה ובכל יום עבודה בממוצע נפגעים 22 עובדים מתאונות נפילה מגובה.

לאור הנתונים שהוצגו, הנחה מ"מ ראש הממשלה ושר התמ"ת והתקשורת, אהוד אולמרט, את האגף לפיקוח עבודה במשרדו לצאת בפרויקט ארצי בנושא עבודה בטוחה בגובה. הפרויקט יחל היום במטרה להגביר את המודעות בציבור בכלל והגברת המודעות בקרב ציבור העובדים בגובה בפרט, לסיכונים הרבים הקיימים בעת ביצוע עבודה בגובה.

הפרויקט ילווה במסע פרסום והסברה, תחת הכותרת: "שמת לב איך אתה עובד? נפילה מגובה תעלה לך ביוקר".
בנוסף, מופק סרט הסברה בנושא ועלוני הסברה יופצו במקומות העבודה, ובהם יומחשו הסיכונים בביצוע עבודות בגובה.

לדברי רענן דינור, בימים אלה מועברת הצעת נוסח תקנות לעבודה בגובה, לאישורו של משרד המשפטים, זאת לאחר התייעצות עם הגורמים המקצועיים והממלכתיים הנוגעים לתחום העבודה בגובה.
לאחר-מכן תועברנה התקנה לאישור ועדת הכנסת ותפורסמנה.

זאב דיבסק, מרכז בטיחות באגף הפיקוח על העבודה, מסר: "העבודה בגובה מזוהה בעיקר עם עובדי חברות החשמל המטפסים על מתקני הרשת הגבוהים, עובדי בזק, אנשי החברות הסלולאריות המטפלים באנטנות, ובמנקי החלונות הגולשים לאורך חזיתות גורדי השחקים".

עוד הוסיף דיבסק, כי עובדי ספריות ומוכרים בחנויות חשופים לא פחות לסיכון של נפילה מגובה, כאשר יש צורך להוריד פריט, מצרך או ספר מעל מדף גבוה שכדי להגיע אליו, יש צורך לטפס על סולם וגם בעבודות בבית נחשפים בוגרים וילדים כאחד לסכנות נפילה.

לדברי רענן דינור, במסגרת ההכשרה לעוסקים בפעילות בגובה, מתכוון אגף הפיקוח להפיץ בקרוב, ללא תשלום, תקליטורים שיכללו, בין השאר, את תוכניות ההכשרה הנדרשות לכל תחום פעילות בגובה. הכוונה היא שההכשרה תהווה בסיס ראשוני, הכרחי, להכנת העובדים החשופים לסיכוני נפילה מגובה ותלמדם כיצד לבצע את עבודתם מבלי להיפגע.

במקביל, אומר דינור, מתכוון האגף לעדכן את כל תוכניות הלימוד הקיימות במסגרות שונות של הכשרה מקצועית: תוכניות שמקיים האגף להכשרה ולפיתוח כוח אדם במשרד התמ"ת; תוכניות הלימוד וההשתלמויות מטעם אגף הפיקוח על העבודה וכן השתלמויות והכשרות המתקיימות לעובדים ברשויות המקומיות, במוסדות החינוך ובגני הילדים ולכלול בהם את נושא ההתמודדות הנכונה עם סיכוני עבודה בגובה.

דיבסק ציין, כי בימים אלה הסתיים מבצע אכיפה ארצי באתרי בניה בו הושם דגש על ביצוע עבודה בטוחה בגובה. במהלך מבצע זה נערכו ביקורי פתע ב-316 אתרי בניה והוצאו 176 צווים המורים על הפסקת העבודה עד לתיקון
הליקויים הבטיחותיים שנתגלו.

האגף לפיקוח עבודה מסר, כי הוא ימשיך במבצעי אכיפה ארציים אלה, שבהם יושם הדגש על ביצוע בטוח של עבודה בגובה.
חזרה לעמוד קודם
ראשי
חוקים ותקנות
פורום בטיחות
חקירת תאונות
חידושים
אתרי בטיחות
ספקים
הורדת קבצים
צור קשר
מספר הכניסות שהיו באתר 175745 כל הזכויות שמורות ©האתר נבנה על ידי אפריקום מערכות